Hellureii! 🩷 Oon tämmönen 15v tytsy ja oon siis kasvissyöjä tai melkeen vegaani oikeestaan. (Ollu kaks vuotta virallisesti mutta en oo ikinä oikeestaan tykänny lihasta)
Mutta siis olisko täällä ketään muita kasvisyöjiä tai vegaaneja tai jotain siltä väliltä? Olis tosi kiva saada ees vähä vertaistukea ja jutella tästä aiheesta ku en ite tunne ketään kenelle jutella ku kaikki kaverit, muu perhe ja no… kaikki läheiset syö lihaa.
Ja tämmönen nopee tarkennus:
ku käytän sanaa ”liha” niin tarkotan kalaa, kananmunaa ja kaikkia äyriäisiä, rapuja jne.
Siis ite vihaan KAIKKEA lihassa ja tässä muutamia isoimpia syitä: se koko ajatus ja mistä se tulee, sen koostumus, maku, miltä se näyttää, miten kaikki syö sitä eikä yhtään mieti mitä se oikeesti on tai ei ainakaan välitä siitä.
Ite oon tosi eläinrakas ja se on ehkä suurin syy miks en syö lihaa ja en haluais ikinä että eläin menettää elämänsä vaan siks että minä saisin syödä sen.
Moni vastustaa sanomalla:
”No siitä saa proteiinia ja tarviin sitä”
-> Satuitko tietämään, että proteiinia saa toosi monesta muustakin kuin lihasta niinku vaikka pähkinöistä, pavuista, kaurapuurosta, chiansiemenistä ja vaikka mistä?
Mulla riittäis juttua tästä aiheesta vaikka kuinka paljon mutta olis kiva kuulla muidenki ajatuksia ja kokemuksia tästä. Haluisin jutella niiden kaa, ketkä on munkaa samaa mieltä tästä edes osittain. :)
Ja jos et oo munkaa samaa mieltä ja sulla on jotain mulle vastaan sanottavaa/negatiivista niin ethän alotakkaan kirjottamaan tänne keskusteluun mitään! 🩷 Tottakai saa kysyä jotain mutta ei ilkeästi, koska tiiän että täällä on tosi paljon vegaanien/kasvissyöjien vastaisia.
Kiitos, jos luit kokonaan loppuun! 💕
Oot ihana! 💖
heips, ite oon kasvissyöjä. mul on vähän toi sama tilanne et kaikki lähipiiristä syö lihaa. en oikein tiiä mitä tähän kirjottaisin mut ois kyl tosi kiva jutella kun ollaan käytännös saman ikäsiä ja oon kyllä sun kanssa samaa mieltä noista asioista mitä kirjottelit!