Siirry sisältöön
Nuorten tekemät jutut

Ounasjoen koulun pihaprojekti

Koulumme piha oli asvaltin peitossa, luonnon vihreys ja vehreys puuttui. Vaikka koulumme seinät olivat täynnä värejä puuttui pihalta jotain, kasvit. Ja niin koulun tukioppilaat ja oppilaskunta pohti kuinka koulun pihalle saisi vehreyttä. 8lk:n tukioppilaat hakivat tukirahaa ja saimme ostettua koululle taimia, jotka istutettiin oppilaiden toimesta ja opettajien pienellä avustuksella. Melkein koko koulu oli istuttamassa taimia ja kuljettamassa multaa edestakaisin. Keväällä taimet kurkottavat korkeuksia ja tuovat pihalle väriä ja luonnon kauneutta. Tukirahan ansiosta ja oppilaiden työn halusta saimme koulun pihasta vähän viihtyisän. Tukirahaa saimme 200€ ja saimme ostettua 35 taimea.
Kiittäen Ounasjoen koulun tukareiden puolesta Siiri, Sini & Amanda

Aiheeseen liittyvät

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Huomioithan, että kommenttisi julkaistaan tarkistuksen jälkeen.

Back to top