Siirry sisältöön
Musatyttö 09

Hei.

Keskustelussa ”Biseksuaali kristitty” olisin halunnut tietää, tietääkö eräs toinen keskustelija, mitkä ovat Loimaan kesäjuhlat. Olen itse ehkä menossa sinne ja minusta olisi kiva tavata tämä toinen keskustelija. Siksi lähetin viestin:

Mihin kirkkokuntaan sä kuulut P999? Jos kuulut LHPK:hon, oletko tulossa Loimaan kesäjuhlille?

Siitä julkaistiin tämä:

Mihin kirkkokuntaan sä kuulut P999? [osa viestistä poistettu]

Ajattelin, että ainoa syy, miksi he eivät olisi julkaisseet tätä viestiä on, että he eivät halua antaa minkäänlaista mahdollisuutta siihen, että voisin löytää livenä tämän toisen ihmisen. Siksi muutin kysymystä:

P999: Tiedätkö, mitkä ovat Loimaan kesäjuhlat?

Viestistäni julkaistiin tämä:

P999: Tiedätkö mitkä ovat [Osa tekstistä poistettu – emme julkaise henkilötietoja.]?

Emme julkaise henkilötietoja! Kysyin, että TIETÄÄKÖ tämä toinen näistä kesäjuhlista. En edes, onko hän tulossa sinne. Lisäksi, Loimaan kesäjuhlille tulee noin 3300 kävijää vuodessa. Ilman lisäkommunikaatiota, minulla ei olisi ollut mahdollisuutta tavata häntä.

Luin ohjeista, että ette julkaise ”Kirjoituksia, joissa on henkilötietoja kuten nimiä, syntymäaikoja, sosiaaliturvatunnuksia tai yhteystietoja kuten katu- tai sähköpostiosoitteita, puhelinnumeroja, sometunnuksia tai muuta oikeisiin henkilöihin yhdistettävissä olevaa sisältöä. Emme siis julkaise mitään sellaista, josta viestin kirjoittajan tai jonkun muun henkilön voi tunnistaa.”

Ajattelin tämän tarkoittavan, että kukaan pelkästään keskustelua lukemalla ei voi saada selville, kuka olen. Mutta jos kerron olevani menossa tietyille kesäjuhlille, toisen henkilön täytyisi tulla sinne kesäjuhlille, kävellä ympäriinsä, kysellä ihmisiltä tai käyttää hyödyksi jotakin ennalta päätettyä merkkiä ja siltikään hän ei voisi olla varma, jos hän ei tulisi kysymään minulta ja minä paljastaisin kirjoittaneeni Nuortennettiin.

Netissä voi muutenkin niin helposti tutustua muihin ihmisiin, mutta miksi ei juuri tällä alustalla. Ettekö te halua, että ihmiset tutustuvat muihin ihmisiin?

Jos tämän viestin lukemisenkin jälkeen päädytte siihen, että viestini sensuroimiseen oli hyvä syy, en voi tehdä enää asialle mitään (jos salakirjoitusta ei lasketa😂). Ainakin yritin.

Nuortennetin ylläpito

Moikka Musatyttö 09

Hyvä kun laitoit viestiä! Todennäköisesti jälkimmäinen viestisi on moderoitu sen takia, että olet aikaisemmassa kysynyt henkilötietoja. Tämä on ehkä tulkittu moderoinnissa kysymyksen kiertämisenä. Me halutaan täällä ylläpidossa pitää vaan teidän turvallisuudesta kiinni <3
Pahoittelemme jos olemme ymmärtäneet asian väärin! :)

Ihanaa kesää ja kesäjuhlia <3

T. Nuortennetin ylläpito

Vastaa aiheeseen: Mielestäni sensuroimiseni oli tarpeetonta

Olethan kohtelias ja kunnioitat muita keskustelijoita. Viestit tarkistetaan ennen julkaisua.


Back to top