En tiedä miten sanoisin tämän, mutta esimerkiksi jos nauran ystävieni kanssa en tunne aina iloa tai yhtään mitään. Tuntuu, että kaikki tunteeni ovat vajonneet jonnekin niin syvälle, että niitä on vaikea löytää ja tuntea. Tuntuu, että sisälläni on vain tyhjyyttä eikä mitään muuta.
Hei Ihminen.
Tuon oireen nimi on anhedonia, ja se voi johtua monesta asiasta, kuten kroonisesta stressistä, burnoutista, ADHD:sta, PTSD:stä, masennuksesta tai liiallisesta stimulaatiosta, esim. jos olet liikaa puhelimellasi etkä anna aivoillesi aikaa rauhoittua. Et ole laiska tai epäkiitollinen, aivosi ovat vain väsyneet, stressaantuneet tai ylikuormittuneet.
Mutta ei hätää! Siitä eroon pääseminen on mahdollista, vaikka voikin vaatia aikaa ja kärsivällisyyttä. Tässä on muutamia asioita, jotka voivat auttaa: pieniin, vähän työtä vaativiin iloihin keskittyminen, aktiivisuus, rutiinit, lepääminen, uusien asioiden kokeilu sekä, jos koet sen tarpeelliseksi, ammattiavun pyytäminen.
Mielihyväsi ei ole ikuisesti poissa, se on vain hiljaisempi juuri nyt. Voit oikeilla askeleilla auttaa sitä löytämään tiensä takaisin <3
En osaa oikeen auttaa ite mutta kokeile puhua asiasta jollekulle luotettavalle henkilölle. Se yleensä auttaa.
En oo ihan varma mutta toi voi olla masennuksen oire. Masennuksessa menettää yleensä mielenkiinnon vähän kaikkeen. En kylläkään tiedä sun tilanteesta.
Onnea! Ja toivottavasti autto ees jotenki ^^