Siirry sisältöön
bi

(En tiedä mihin palstalle tämä olisi kuulunut, niin laitan nyt tänne ja arvostaisin jos joku jaksaisi lukea kokonaan)

Elikkäs oon bi ja ollut melkein kaikille kaapissa siitä lähtien kun tajusin asian. Vuosi sitten tein ns. lupauksen itselleni, että sitten kun valmistun peruskoulusta, niin tulen kaapista. Nyt sitten tosiaan kuukausi siihen, että peruskoulu päättyy…

Kaikki vaan tuntuu liian vaikeelta… Tiedän, että vanhemmat supporttaisivat, sillä olen ollut pienenä heidän kanssa pride-kulkueessa, mutta silti jotenkin pelottaa niin paljon. Meidän suhde ei myöskään ole kovin läheinen eikä ikinä puhuta kovin syvällisistä asioista.

Sitten taas kaverit, joita ei (ainakaan hyviä) liian montaa ole:
Kaveri 1 = tietää, että tykkään myös tytöistä, mutta ei olla mitään bestiksiä
Kaverit 2, 3, 4, 5 = Luokkalaisia, syy miksi koulussa on tosi kivaa, mutta en pysty todellakaan olemaan oma itseni heidän kanssa, koska he ovat todella tuomitsevia kaikkia vähänkin ”erilaisia ihmisiä” kohtaan
Kaverit 6,7 = Tutustuin vasta muutama viikko sitten, tietävät että olen bi, ja ovat luultavasti itsekin queereja, mutta no ei vielä tunneta tarpeeksi hyvin, että voisi sanoa toimiiko tai kestääkö tämä kaverisuhde

Olin ajatellut, että kun lähden rippileirille, niin siinä lähtöhetkellä antaisin vanhemmilleni kirjeen, jonka he saisivat lukea, kun olen lähtenyt. En kuitenkaan tiedä onko hyvä idea antaa vanhemmille tuo kirje ja sen jälkeen lähteä viikoksi. Se kyllä tuntuu mun tapauksessa parhaalta, kun livenä en uskalla sanoa ja siellä leirillä on sitten muuta ajateltavaa. En tiedä uskallanko kuitenkaan…

Sitten ajattelin, että laittaisin instaan postauksen jossa olisin vaikka pride lipun kanssa, ja siitä sitten kaverit ja muut tutut ja sukulaiset saisivat tietää. Pelottava ajatus tämäkin tosiaan, kun olen noille luokkalaisilleni esittänyt 101% heteroa viimeiset vuodet ja tiedän että he ovat ainakin vähän homofobisia.

Ajattelin nyt tähän loppuun kirjoittaa vielä jotain hyviä puolia, jotka ehkä antaisivat voimaa uskaltaa kertoa asiasta:
-Voisin hankkia pridelipun ja muuta sateenkaari tavaraa, pinssejä yms.
-Olisi vapaampi olla
-Voisin osallistua pridekulkueeseen (tää on ollut mun unelma pitkään!!)
-Voisin alkaa käymään jossakin sateenkaarinuorten tapaamisissa ja löytää samanhenkisiä kavereita
-Voisin aloittaa lukion puhtaalta pöydältä omana itsenäni

Kiitos niin paljon jos jaksoit lukea tänne asti! <3 Nää asiat on pyöriny mun päässä 24/7 ja nyt oli kiva kirjoittaa ne tänne. Voitte laittaa jotain tsemppejä tai vinkkejä tai ihan mitä vaan jos haluutte :)

Gay 19

Hei. Itsellä kokemusta samanlaisesta tilanteesta, mutta hoidin sen vain niin, että toin sen aikaisen kumppanin kotiin. Jos tuollainen asian välitön ilmituominen tuntuu vaikealta ja aiheuttaa jännitystä, niin voisit kokeilla sellaista paljastelevaa lähestymistapaa. Eli annat vain pieniä merkkejä joka herättää kysymyksiä seksuaalisesta suuntautumisestasi ja kaikki sitten tavallaan tottuvat ajatukseen, koska he itse sitä alkavat kyseenalaistamaan. Eli toisinsanoen he eivät sitten lopulta oikeastaan edes ylläty tai reagoi vahvavsti, kun asia varmistuu heille. Tällä tekniikalla voit myös siis vähän kartoittaa ihmisten suhtautumista, mutta kuitenkin pysyvä kaapissa ja kieltää asia, jos siltä tuntuu.

Itse olen huomannut, että ei se ketään ”homofobisiakaan” ihmisiä hirveästi ole lopulta haitannut, kun paljastuin homoksi. Monet konservatiivisenkin oloiset ihmiset ovat asian hyväksyneet viimeistään kuukausien sisällä. Voin siis sanoa, että en ole kohdannut homofobiaa juuri ollenkaan, vaikka olen vieläpä sellaiselta alueelta, jossa vähemmistön edustajat ovat todellakin harvassa. Eli ei suomessa vuonna 2025 tehdä seksuaalisuudesta mitään hirveää numeroa kokemukseni mukaan.

Sitten noihin tapoihin vihjailla seksuaalisuudestasi. Kannattaa vaan hommata kaikenlaista pride tavaraa, jos niitä haluat. Ja mene vain sinne pride kulkueeseen. Jos joku kyselee asioista, niin sitten voit paljastaa, että oot itekkin vähemmistön edustaja. Tai sitten voit antaa jonkun muun vastauksen. Tai sitten voit käyttää juurikin somea hyödyksi ja laitella pridelipusta kuvia. Mielestäni hauska idea olisi myöskin, jos laitat toiseen instagram postaukseen musiikiksi ”ihmisten edessä” ja seuraavaan Katy perryn ”I kissed a girl”. Tämän tyyppisellä vihjauksella voit siis tuoda asiaa ilmi, niin että ihmiset voivat sulatella ajatusta rauhassa, mutta kuitenkaan suoraan paljastamatta mitään varmaa.

Kaiken kaikkiaan ei seksuaalinen suuntautuminen tee sinusta mitenkään erilaista kuin nyt enkä usko, että kukaan alkaa sen takia kiusaamaan tms. Se on vain yksi ominaisuus sinussa eikä se muuta sinua. Läheistesi näkemys sinusta tuskin myöskään muuttuu mitenkään. Olet sama ihminen vieläkin, mutta tykkäät vain molemmista sukupuolista. Ja vielä haluan sanoa, että jonkinlainen stereotyyppinen näkemys jossain määrin on, että vähemmistöön kuuluva ihminen käy pridessä, tykkää sateenkaarista jne. Jos sellainen ei tunnukkaan omalta, niin sitten ei kannata sellaista tehdä mitä ei halua. Eli tässäkin painotan, että seksuaalisuus todellakin vain kertoo mistä sukupuolesta pidät ja se on tasan ainoa asia mitä se määrittää eikä sen tarvitse vaikuttaa sen koommin elämään.

Onnea matkaan siis!

Hei,

Itse olen bi myös. En varsinaisesti ole tullut kellekään kaapista ulos, vaan asia on ilmennyt keskusteluista ym kavereilleni.

Vanhemmille en ole tullut kaapista ulos enkä aiokkaan. Tiedän että ainakin isäni ei ole millään tavalla homofoobinen, mutta itse olen päättänyt, että he saavat tietää silloin, kun tuon ensimmäisen kumppanini kotiin. Asia ilmenee näin parhaiten.

Jos koet, että sinä haluat kertoa vanhemmillesi, voisit esimerkiksi kertoa sen heille viestillä. Kirje ja viikon poissa oleminen kotoa voi olla jännittävää ja raskasta niin sinullekin, kuin vanhemmillesi. Toki ei sinun tarvitse tulla ollenkaan heille kaapista ulos, jos koet sen liian hankalaksi.

Sen mitä someen postamiseen tulee, en suosittelisi sitä. Siitä asia voi mennä ns ”väärien” ihmisten tietoon tai asia voi myöhemmin kaduttaa. Somesta on vaikeaa saada asiat kokonaan pois.

Onnea, ja uskon että löydät oikean ratkaisun <3

Vastaa aiheeseen: Kaapista ulos?

Olethan kohtelias ja kunnioitat muita keskustelijoita. Viestit tarkistetaan ennen julkaisua.


Back to top