Mun luokalla on keskiarvo varmaan 8 ja luokkalaiset ei jaksa keskittyä ja minä olen varmaan ainoa siellä joka opiskelee. siellä lentelee paperilennokit ja paperitollot opettajakin vaihto luokkaa kun luokka on niin ”tyhmä” niin voitteko kertoo oonko ainoa.
8 on vielä hyvä arvosana. Siis ihan kirjaimellisesti, sen sanallinen arviointivastine nimittäin on ”hyvä” 9 ollessa ”kiitettävä” ja 10 ”erinomainen”. Koko luokan keskiarvona 8 on vielä sitäkin parempi, se tarkoittaa että luultavasti noin puolella luokkaa keskiarvo on vähintään se 8, ellei tasoerot ole järkyttävät ja kympin ja vitosen oppilaita on molempia paljon.
11-vuotiaat alkavat lähestyä sitä pahinta vaihetta kun kaikki muu kiinnostaa paitsi koulunkäynti, kyllä se siitä yläkoulun puolella sitten helpottaa kun jatko-opintoihin hakeutuminen lähestyy. Jos itse jaksat silti opiskella, on se vain hyvä asia.
No siis esim viime vuonna meidän luokan kokeitten numerot oli siinä noin 6.5-7 kohdilla keskiarvoltaan kun saadaan joiltain opettajilta tietää kokeiden keskiarvo. Eli 8 on kyllä hyvä ottaen huomioon, että minä, joka yrittän panostaa kouluun ja luen kokeisiin sain silti todistuksen keskiarvoksi 7.6