Tulkaa keskustelemaan kristinuskosta!
Kaikki kristityt (saa tänne tulla vaikkei olisikaan kristitty)tulkaa täänne puhumaan uskon asiosta esim, siitä miten uskotte ja omista kokemuksista ja muusta sellaisesta
Mä olen kristitty ja oon menossa ens kesänä riparille☺️
Mä en ymmärrä kristillistä jumalaa, kun sanotaan ”Jumala rakastaa kaikkia!” ”Jeesus rakastaa sinua!” ja sitten sen jälkee puhutaan siitä kuinka Jumala loi miehen rakastamaan naista ja naisen miestä???????? (Tiedän etteivät kaikki kristityt ajattele näin!!❤️🩹)
Jos Jumala rakastaa kaikkia, minkä takia hän ei hyväksyisi (mm.) homoja tai transsukupuolisuutta? Jos Jumala loi meidät, ja ohjaa tekojamme, minkä takia hän teki osasta homoja, tai transsukupuolisia, jos ei itse hyväksy sitä? Vai onko se ’virhe’, ja näin tapahtuu kun ihminen pääsee irti ’Jumalan kontrollista’, tai jotain?
En ymmärrä, joten pliis, auttakaa mua ymmärtämään.
Tohon ylempään viestiin liittyen nii mulla on itellä ollu vaikee määritellä keistä oon oikeesti kiinnostunut, oon aina tykänny pojista/miehistä mut nykyään koen et saatan olla bi tai oon ainakin bi-curious. Oon itekki miettiny et rikonko jotenkin Jumalan tahtoa mut toisaalta must vähän tuntuu et mun kohtalo on olla jotain muuta ku vaa hetero, ja sitä paitsi tunnen meiä seurakunnasta yhen papin, joka on trans, nii se sai ymmärtämään et Jumala kyl rakastaa kaikkia jotka uskoo häneen ja luottaa hänen sanaansa :) Sitä paitsi homoutta ei kielletä Raamatussa, se on käännösvirhe ku aiemmin on lukenut jotain että ”mies ja POIKA” joka viittaa siihen et lapsiin sekaantuminen on syntiä.
Tää on niin hankalaa liittyen noihin ylempiin viesteihin. Itse oon vanhoillislestadiolainen. En halua asettua millekään puolella mutta tiedän, että nykyisessä maailmassa se pitää jossain vaiheessa tehdä. Haluan pysyä uskomassa ja kunnioittaa Jumalaa, ja koska nämä asiat ovat uusia, ei oikein voi tietää, miten niihin todella pitäisi suhtautua, sillä niistä ei Raamatussa puhuta muuten kuin siinä mies rakastaa naista jne. Jos esim. puhun joillekin siitä hyväksyvästi, omatuntoni sanoo minun tekevän syntiä. Jos taas puhun kieltävästi, minua pidetään outona ja mikä se sana nyt onkaan, joku homopelkoinen tms.
En tiedä mitä tehdä.
Kristittyjä pidetään usein itsekkäinä ihmisinä, jotka hyväksyvät vain ”normaaleja” ihmisiä, mutta tämä on meillekin todella vaikeaa yrittää päättää, mitä tehdä.
Kiitos, siis, joo. En tarkoittanut todellakaan aikaisempaa viestiäni syyttäväksi/ilkeäksi, vain kysyväksi. Tiedän että valta osa kristityistä ajattelee (mm.) homoista ihan mukavaan ja hyväksyvään sävyyn tai kuuluu jopa sateenkaari yhteisöön.
Ja muuten, ihana et jossain seurakunnassa on pappi joka on trans sukupuolinen.
Kiitos molemmille.
synnyin esikoislestaadiolaiseen perheeseen (vanhemmat olivat vasta löytäneet tämän uskon kun synnyin) ja elin siinä uskossa n. 13 vuotta. Kyseisestä uskosta on paljon hyviä muistoja huonojen lisäksi. Syyt miksi erosin kyseisestä uskosta on se, etten kokenut enää omien arvojeni kohtaavan uskon arvoja. Meillä oli todella tarkkaa mitä sai tehdä ja mitä ei mm. meikkaaminen, hiuksien auki pitäminen, elokuvien katsominen, musiikin kuuntelu ja korujen pitäminen ei ollut hyväksyttävää.
Uskon asiat ovat todella ristiriitaisia ja hankalia asioita. Jokainen saa uskoa mihin haluaa tai olla uskomatta ja se on jokaisen ihan oma asia. Se, ettei minulla arvot enää kohdanneet ei tarkoita etten hyväksyisi/kunnioittaisi enää uskontoja.
Ajatuksia sulle ”Tyttö” ja muille vanhoillislestadiolaisille, jotka tän lukee.
Mä olen myös vanhoillislestadiolainen tyttö, kerrottakoon heti aluksi.
Se miten mulle on opetettu vaikka homoudesta on, että sä et voi vaikuttaa siihen, mikä sä olet ja kenestä sä tykkäät. Jumala on luonut susta sellaisen ja oot täydellinen sellaisena, mutta se miten toimit, on asia, johon voit vaikuttaa. Mä ajattelen ja uskon, että ei-hetero suhteiden toteuttaminen on syntiä.
”Mieheksi ja naiseksi hän loi heidät.”
Sukupuolia on kaksi. Mun mielestä se, että olet nainen EI tarvitse tarkoittaa tietynlaista pukeutumista tai käyttäytymistä.
Esim. Mun rippiasu oli housut ja t-paita. Ei perinteinen hame.
Mutta sen mä tunnistan hyvin, että tuon suhtautumisen sanominen ääneen on tosi vaikeaa. Mulla on tosi liberaaleja ja sanavalmiita kavereita ja vaikka ne tietää mun uskosta, ne ei silti ymmärrä/hyväksy mun käsityksiä.
Mutta sitten se, miten suhtaudun ihmisiin, jotka on vaikka nyt homoja. Vaikka en niitten toimintaa hyväksyisi ne on silti mun lähimmäisiä ja mulla on myös useampia eri vähemmistöihin kuuluvia ihmisiä ystävinä. Kaikki mulle tärkeitä ihmisinä ja kunnioitan heitä.