Siirry sisältöön
timantti💎

Pahoittelen jo nyt tulevaa tekstiä koska tää on pelkkää crashouttia:
Oon 15 vuotias tyttö ja täytän parin kuukauden päästä 16. Oon niin uupunut mun äidin typeriin rajoituksiin ja vielä kesälläkin. Silloin kun on koulua voin ymmärtää edes jonkin verran miksi ne on mulle määrätty.

Mutta nyt kesällä: Saan olla maksimissaan 3 päivää peräkkäin kavereiden kanssa ulkona ja mun täytyy olla kotona viimeistään klo 20.00-20-30 riippuen milloin lähdin ulos koska saan olla ulkona vain 3 tuntia max. Ja en tietenkään saa yksin mennä minnekkään kauppakeskuseen. Täytyy olla vain lähialueilla ja jos 5minuutin päässä olevan jalkapallokentälle haluaisin mennä niin siitäkin tulee kinastelu. Saan olla kauemmin jossain muualla vain jos vanhempani ovat läsnä. Puhelimen suhteen en ole ikinä saanu pitää yön yli omassa huoneessa ja silloin kun äidin mielestä olen käyttänyt tarpeeksi mun täytyy antaa se sille takaisin. Jos olen ollut ulkona, mun täytyy antaa puhelin samantien äidilleni takaisin koska se on periaattessa sama asia. ( Joo outoo i know. )

Eniten ***ttaa se ku äiti ottaa puhelimen joskus 20 aikaan enkä saa mennä ulos. Mulla ei kirjaimellisesti oo mitään tekemistä. Tykkään lukea, kirjoittaa mut sekin alkaa ärsyttää ku äiti koko ajan ns pakottaa/kehottaa mua tekemään niin, vaikka se ennen oli jotain mitä tykkäsin tehä ennestään. Enkä vois sanoo et oisin mikään kamala tytär, jonka vuoksi äitini ei luota muhun tai koulu on menny huonost.
Pian matkustetaan ja äiti sano että sielläkin mua koskee nää samat säännöt puhelimen kanssa kuin aina. En oikeesti jaksa enää. Se käy läpi mun puhelinta kaiken aikaa ja kattoo kenen kanssa puhun ja miten. Ja kyllä, olen puhunut, huutanut, riidellyt, väitellyt, keskustellut asiasta tuhansia kertoja ja hänellä on aina ne omat syynsä ja vastauksensa jolle en vaan voi mitään.
Haluun vaan niin kovasti täyttää 18 ettei kukaan voi määräillä mua ja voin vihdoin saada vapauksia ja yksityisyyttä.
Onks kellään samankaltaisia kokemuksia? Tulis ehk parempi olo jos sais tietää etten oo yksin tän asian kanssa.

Myötätuntoinen

En osaa auttaa mutenku kertomalla et et oo yksin mul on suunnilleen sama tilanne oon kans tyttö mut kyl vadt 14v ens vuon 15

Tsenpii et oo yksin
Koita vaik puhuu sun äitille et suo ärsyttää toi joskus parhaiten auttaa se kun oikeesti purat sun tunteet kerralla
Muista tehä asioita jotka tekee sut onnelluseks

Tyyttömiii

Moi! Oon pahoillani sun tilanteesta, mutta onko sulla mahdollisuus muuttaa pois kotoa kunntäytät 16?

Moi

Kuulostaapa ikävältä. Kotiintuloajat on ihan hyvä olla myös loma-ajalla, mutta itse ainakin haluaisin kyllä esimerkiksi vasta klo 21 tai klo 22. Jotta äiti luottaisi suhun, kannattaa olla avoin ja esim. kertoa mihin menee ulos ja tulla sitten varmasti ajoissa kotiin. Jos näytät pystyväsi noudattamaan sovittuja asioita, äitin on helpompi luottaa suhun ja antaa ehkä olla jatkossa pitempään.

En ihan ymmärrä miksi vain kolmena peräkkäisenä päivänä saa olla kavereitten kanssa, onko näille säännöille jotain syitä? Esim. pitääkö sun siivota kotona tai osallistua kotitöihin muuten ja se ei onnistu, jos on ulkona? 15-vuotiaalta voi ihan kohtuudella edellyttää jotain tämmöstä. Ilmeisesti äitillä ei oo mitään selvää selitystä näille ja jos äiti raivostuu helposti, niin on tosi vaikea varmaan sunkaan ymmärtää, miten tilannetta vois muuttaa. Harmittaa sun puolesta. Yritä aina ite kuitenkin malttaa pysyä rauhassa eikä vaikeuttaa asioita kiihtymällä itse. Elämässä monessa asiassa on hyvä, jos ei hermostu!

Sulla on oikeus viestintäsalaisuuteen eli äiti ei saa ilman lupaa lukea kirjeitä tai muita luottamuksellisia viestejä, jotka eivät kuulu hänelle. Näitä on myös esim viestit, joita oot kirjottanu Whatsappissa tai muuten puhelimella. Jos puhelin on sun oma eikä äidiltä lainassa, niin ei oo oikein että äiti lukee sitä.

Valitettavasti 18-vuoden ikä ei automaattisesti tarkoita mitään. Jos äiti rikkoo sulle perustuslain suomaa kirjesalaisuutta nyt, en usko asian muuttuvan sillä että olet täysi-ikäinen. Jos haluut asua kotona, äiti voi vaatia, että elät hänen sääntöjensä mukaan. Kenen leipää syöt, sen lauluja laulat. Jos tilanne ei oo yhtään nykyistä parempi niin voi olla ihan ymmärrettävää, että haluat muuttaa omilles. Siihen täysi-ikäisyys antaa sulle luvan eikä vanhemmat voi kuin katkasta välit suhun enää siinä vaiheessa.

Hyvää kesää kuitenkin!

o [nimimerkkiä muutettu]

Hei! oon sua vuoden nuorempi eli täytän nyt kesällä 15. Mullakin on rajoituksia varmasti keskivertoa enemmän.
-puhelin käyttöraja 2,5h/per päivä
-tiktok, insta yms estetty
-lapsilukko, näkee missä liikun
-aikaisemmin katsonut mun viestejä, jos puhelimen näyttö alaspäin pöydällä niin väittää että salailen jotain.
-ei viikkorahaa (taloudellinen tilanne eli ymmärrän)
-en pääse yksin tai kavereiden kanssa uimaan rannalle tai uimahalliin
-en saa käyttää bikinejä, napapaitoi, ”lyhyitä” shortseja tai hameita yms
-ei anna juoda energiajuomia (satunnaisesti) tai käyttää hiusvärejä, nappikuulokkeita yms….

Joo eli et ole ainut❤

Vastaa aiheeseen: Vanhemmat ***van tiukkoja.

Olethan kohtelias ja kunnioitat muita keskustelijoita. Viestit tarkistetaan ennen julkaisua.


Back to top