Siirry sisältöön

voiko jostain saada tietää kuka kirjoittaa näitä??

pelokas

ootteko varmoja et kukaan ei saa mistään ikinä tietää et kuka näitä viestejä kirjottaa tai lukee tai käy tällä sivustolla yms? mua vaan pelottaa et joskus kuitenkin joku sais jostain tietää et oon käyny täällä ja kirjottanu tänne viestejä ja lukenu tääl viestejä. tai siis ei mua haittais hirveesti ehkä se et joku näkisi sen et oon käyny tääl tai jotku mun kirjottamat/lukemat viestit, mut osa viesteistä mitä oon kirjottanu ja lukenu on sellaisia et en haluis et kukaan saa tietää et se oon just mä joka on niitä kirjottanu/lukenu. ni onko se ihan varmaa et mistään ei saa tietää sitä ellei ite kerro tai jotai? toivottavasti.

Paivystaja Lasten ja nuorten puhelin

Hei!

Kiitos tärkeästä kysymyksestäsi! Meillä ei ole mahdollisuutta tietää, kuka viestejä on kirjoittanut eikä sitä saa tietää kukaan muukaan. Eri asia on, jos olet itse tallentanut lähettämäsi viestit koneellesi tai esim. pilvipalveluun, mutta oletan ettei näin ole. Juuri tämän vuoksi emme myöskään julkaise mitään henkilö- tai tunnistetietoja tai nimimerkkejä, joista voisi millään tavalla käydä läpi kirjoittajan henkilöllisyys.

Toivottavasti voit jatkossakin käyttää keskustelupalstaamme turvallisin mielin. Juuri anonyymius on meille tärkeää, jotta jokainen voisi kysyä mieltä painavista asioista ilman pelkoa mahdollisista seuraamuksista.

Ystävällisin terveisin
Lasten ja nuorten puhelimen ja chatin päivystäjä

Trans ⚧️🏳️‍🌈🌈

Mäkin pelkään vähän sitä 😐

anonyymi toivottavasti

Mäkin luulin ettei kukaan saa ikinä tietää kuka on kirjottanu mitäkin viestejä, mut jos kirjottaa tarpeeks vakavasti otettavan viestin, nii kyl poliisit löytää sut sun käyttämän wifin kautta. Kokemusta on.

Gay 19

Hei. Sivuhistoria kannattaa poistaa, jos sinua huolettaa, että joku voisi saada selville, että olet käynyt täällä. Mutta sitäkään ei näe muut kuin vain, jos he pääsevät laitteellesi tai tunnuksillesi joilla käytät selainta. Nuortennetti itsessään ei tallenna viestien kirjoittajasta yhtään mitään tietoa. Ei siis ole mahdollista edes teoriassa, että joku nuortennetissä tai netissä ylipäänsä voisi saada selville kuka on kirjoittanut jonkin viestin.

Ainoa mahdollinen tapa on siis jos itse jätät omille laitteillesi viitteitä millä sivustoilla vierailet tai jos sinulla olisi jokin haittaohjelma joka vakoilisi sinua tai jos joku vain katselisi selkäsi takana mitä teet laitteellasi.

Ja ei ketään oikeasti edes kiinnosta, vaikka kävisit täällä ja postailisit tänne asioita. Kaikki keskustelut täällä ovat normaaleita keskusteluja. Esimerkiksi seksuaalisuuteen liittyvät jutut voivat tuntua siltä, että olisi maailmanloppu, jos läheinen tai kaveri saisi tietää, että kirjoittelet jotain vaikkapa masturbointiin liittyviä juttuja täällä. Todellisuudessa ketään ei kiinnosta. Monet keskustelut ovat täysin normaaleja ja hyväksyttäviä, mutta voivat tuntua noloilta tai kiusallisilta.

Eli poista sivuhistoriasi, jos pelkäät, että joku saisi tietää jotain. Se on käytännössä lähestulkoon ainoa tapa millä kukaan voisi saada tietää mitä olet selaillut. Ja silloinkin he tarvitsisivat laitteesi tai tunnuksesi.

Voit siis huoletta kirjoitella tänne asioita ja lukea muiden juttuja :)

Paivystaja Lasten ja nuorten puhelin

Hei!

Olemme tosiaan lain mukaan velvollisia ilmoittamaan poliisille, jos kirjoittaja on joutunut rikoksen uhriksi ja hänen kasvunsa, terveytensä ja hyvinvointinsa on vaarantunut. Silloinkaan kukaan muu kuin poliisi ei saa tietää kirjoittajan henkilöllisyyttä, emme myöskään me täällä ylläpidossa, vaikka joutuisimmekin ilmoituksen poliisille tekemään. Meille on ensiarvoisen tärkeää, että kaikilla on hyvä ja turvallinen olo Nuortennettiä käyttäessään.

Kaikkea hyvää ja lempeitä hetkiä päiviisi!

Terveisin
Nuortennetin ylläpito

Vastaa aiheeseen: voiko jostain saada tietää kuka kirjoittaa näitä??

Olethan kohtelias ja kunnioitat muita keskustelijoita. Viestit tarkistetaan ennen julkaisua.


Back to top