Siirry sisältöön
Juuhh

Kertoin vähä aina sit mun ihastukselle tykkääväni siitä mutta tietenkin tässä oli nyt se juttu että hän on kiinnostunut toisesta. Ollaan samassa kaveriporukasta ja tää meidän oleminen on ollut ihan normaalia paitsi ettei hän puhu mulle enää ollenkaan. Hänen käytös on vaikuttanut mielialaani erittäin vahvasti ja kerroin tästä hänelle mutta hän ei osoittanut minkäänlaista kiinnostusta. Tän kyseisen poitsun veli on kuitenkin joka päivä sen jälkeen kysynyt mun kuulumisia ja hän on todella piristänyt mua mutta kuitenkin iltaisin ajatukseni saavat aivan liikaa tilaa päässäni. Näkyvillä on kaiken jälkeen ollut todella paljon tyytymättömyyttä, unettomuutta ja ruokahaluni on muuttunut todella paljon huonompaan suuntaan ja on saattanut tippua painokin.

Olen vähän niinkuin ottanut itselleni käyttöön sellaisen suojamuurin jonka pidän ylläni joka päivä kaikkialla eli niinkuin kaikki tunteeni ovat lukittuna päivän ajan ja illalla puran ne yksin huoneessani. Olen koittanut puhua moneen otteeseen mielenterveydestäni mutta yleensä en lyödä sanoja kuvailemaan oloani. Kirjoittaminen on ollut todella hyvä tapa ilmaista oloani mutta en ole koskaan lähettänyt niitä kenellekään joka on aika harmi.

Paivystaja Lasten ja nuorten puhelin

Hei nimimerkki Juuhh.

Kiitos viestistäsi. Kirjoitit, että kerroit ihastuksellesi tykkääväsi hänestä mutta hän ei harmiksesi vastannut tunteisiisi. Onpa kurjaa, että asiat eivät menneet kuten toivoit. Olen kuitenkin ylpeä sinusta, miten rohkea olit, kun uskaltauduit kertomaan ihastuksellesi tunteistasi.

Ymmärsinköhän oikein, että olette ihastuksesi kanssa jutelleet enemmän ennen kuin kerroit tunteistasi ja nyt hän ei puhu sinulle? Tämä ymmärrettävästi vaikuttaa sinun mielialaasi niin kuin itse kuvailit. Tosi hyvä, että kerroit hänelle, miten hänen muuttunut käytöksensä vaikuttaa sinuun. On todella kurja kuitenkin kuulla, että hän ei näyttänyt kiinnostusta kertomaasi kohtaan. Hänen veljensä kuitenkin vaikuttaa välittävän sinusta ja kyselee vointiasi päivittäin. Millaiset välit sinulla on häneen?

Kerroit ottaneesi käyttöön suojamuurin, joka aina purkautuu illalla yksin ollessasi. On totta, että omista tunteistaan tai olostaan ei ole helppo puhua ja niin kuin itse kirjoitit, on välillä vaikea pistää omaa oloaan sanoiksi. Muita tapoja löytyy kuitenkin. Jos koet, että kirjoittaminen tuntuu sinusta luontevammalta, minkä ymmärsin viestistäsi, kannattaa sitä tapaa käyttää. Sinun ei todellakaan tarvitse jäädä yksin ajatustesi kanssa tai kantaa kaikkea paha oloa yksin. Mitä tapahtuisi, jos kirjoittaisit pienen kirjeen ja antaisit sen ihmiselle, johon luotat ja jonka uskot voivan auttavan sinua? Uskon, että kirjeen antaminen jo itsessään avaa keskustelun sille, että tarvitsisit jonkun, joka kuuntelisi sinua ja olisi kiinnostunut siitä, miten sinä voit.

Kannustan sinua luottamaan siihen, että ympärilläsi on ihmisiä, jotka jaksavat kantaa murheitasi kanssasi. Murra suojamuuriasi pienin askelin, uskon, ettei se helppoa aina ole mutta täysin mahdollista.

Jos haluat keskustella asiasta meidän kanssamme, voit aina soittaa Lasten ja nuorten puhelimeen (116 111) nimettömästi ja luottamuksellisesti. Yhdessä päivystäjän kanssa voit miettiä tilannettasi ja siihen ratkaisuja.

Lämpimin terveisin,
Lasten ja nuorten puhelimen ja chatin päivystäjä

Vastaa aiheeseen: ”nobody breaks my heart”

Olethan kohtelias ja kunnioitat muita keskustelijoita. Viestit tarkistetaan ennen julkaisua.


Back to top