Siirry sisältöön
sanasala

Mitä mieltä olette itsensä satuttamisesta?Onko okei?
Kun en oo ihan varma ja on sitä tullu tehtyä.
Laitathan mielipiteesi;]

Paivystaja Lasten ja nuorten puhelin

Hei!

Kiitos viestistäsi!

Itsensä satuttaminen kertoo siitä, että on jotakin sisäistä pahaa oloa, mitä yrittää esimerkiksi helpottaa tai hallita satuttamalla itseään. Itsensä satuttaminen ei ole okei ja se on merkki, että tarvitsee apua. Itseään satuttava ihminen tarvitsee aina tukea siihen, että pystyisi käsittelemään oloaan jollakin toisella, turvallisella tavalla itsensä satuttamisen sijasta.

Voit halutessasi käydä lukemassa lisää itsensä satuttamisesta ”Mieli ja keho” -osiosta.

Kirjoitit, että sinun on tullut satutettua itseäsi. Tämä on tosi ikävä kuulla, mutta toimit tosi hienosti, kun pyydät nyt mielipiteitä asiaan täällä Nuortennetissä. Kuten aiemmin mainitsinkin, niin silloin on saatava apua, jos satuttaa itseään.

Apua voi hakea esimerkiksi koulun oppilashuollosta, esimerkiksi terveydenhoitajalta, kuraattorilta tai psykologilta. Jos ei ole koulun oppilashuollon piirissä, niin apua saa myös omalta terveysasemalta. Mitä ajattelet avun hakemisesta?

Vinkkejä avun hakemiseen voit lukea täältä (tässä puhutaan viiltelystä, mutta tämän voi ajatella koskevan ihan kaikenlaista itsensä satuttamista): https://www.nuortennetti.fi/mieli-ja-keho/mielen-hyvinvointi/viiltely/mista-apua-viiltelyyn/

Jos haluat jutella nimettömästi ja luottamuksellisesti, niin voit soittaa myös ilmaiseen Lasten ja nuorten puhelimeen (116 111). Meillä on myös chat ja nettikirjepalvelu. https://www.nuortennetti.fi/apua-ja-tukea/lasten-ja-nuorten-puhelin/

Nuorten tukilinja päivystää samassa numerossa (116 111) joka arki-ilta klo 20-24. Voit myös varata soittoajan MLL:n työntekijälle soittamalla Tukilinjalle tai voit kysyä soittoaikoja nettikirjepalvelumme kautta. Lisätietoa löydät täältä: https://www.nuortennetti.fi/apua-ja-tukea/lasten-ja-nuorten-puhelin/nuorten-tukilinja/

Olet tärkeä ja arvokas! Ethän jää yksin tämän asian kanssa. <3

Halauksin,
Lasten ja nuorten puhelimen ja chatin päivystäjä

11v ✨GURL✨

Ei hän se oo ok mut…..
Oon itsekkin satuttanu.

Random 14v. Tyttö

Ei ole okei

Paivystaja Lasten ja nuorten puhelin

Hei nimimerkki 11v ✨GURL✨

Olen tosi pahoillani, että satutat itseäsi. Tuossa aiemmassa päivystäjän viestissä olikin vinkkejä, miten voisit hakea itsellesi apua. On kurjaa, jos elämässäsi on hankalia asioita, minkä vuoksi sinulla on paha olla ja koet, että itsesi satuttaminen auttaa. Sen sijaan tarvitsisit hoivaa ja huolenpitoa ja muunlaista helpotusta elämääsi. Sinullakin on oikeus voida hyvin, olla onnellinen ja viettää huoletonta lapsuutta!

Toivoisin sydämestäni, että uskaltautuisit kääntymään jonkun turvallisen aikuisen puoleen, joka voisi auttaa sinua. Jos ensimmäinen aikuinen ei ota huoltasi vakavasti, etsi joku toinen. Ennen pitkää löydät jonkun, joka pystyy olemaan tukenasi, lupaan sen!

Myös me täällä Lasten ja nuorten puhelimessa ja chatissä olemme turvanasi ja apunasi, jos haluat harjoitella puhumista täällä meidän kanssamme. Me emme tuomitse emmekä arvostele, vaan olemme sinun puolellasi.

Jos haluat, voimme tehdä täällä Lasten ja nuorten puhelimessa sinusta lastensuojeluilmoituksen ja sitä kautta ammattilaiset saavat tietää, että tarvitset apua. Jos tämä tuntuu hyvältä vaihtoehdolta, voit soittaa meille milloin tahansa ja pyytää, että teemme ilmoituksen. Tarvitsemme silloin nimesi ja yhteystietosi.

Olet rakas, pidäthän itsestäsi hyvää huolta!

Lämpimin halauksin,
Lasten ja nuorten puhelimen ja chatin päivystäjä

joku vähän sekava

ite satutan itteeni ja tiiän et se kertoo siitä et mulla on paha olla, ja tarviin ja saanki apua sen takia. mut en vaa ymmärrä et miks se ite itsensä satuttaminen on niin iso ongelma. jos esim viiltää puhtaalla terällä, ei liian syvälle, nii mitä haittaa siitä silleen on? tai eihän kukaan valita siitä et sä vaikka alat kuunteleen musiikkia jos sua ahistaa (joo mä tiedän että se on paljon terveempää, mutta yritän vaan selittää mitä mä mietin), nii miks sit viiltämisestä valitetaan? jos mulle tulee siitä parempi olo, nii miks se on ongelma? ja joo siitä voi jäädä jälkiä jotka haittaa mahollisesti elämää myöhemmin, mut onks se oikeesti ainut syy miks siitä tulee nii iso haloo et joku viiltelee? tiiän kans et joo se et joku viiltelee/satuttaa muuten itseään meinaa sitä et sillä on isompi itsemurhariski (kai?), mut ei toikaan oo oikein loogista koska ei kaikilla jotka viiltelee oo ollenkaan itsemurha-ajatuksia ja sit jollakin voi olla vaikka se ei ois koskaan viiltäny.

Paivystaja Lasten ja nuorten puhelin

Hei!

Kiitos hyvästä kysymyksestä! Moni varmaan miettii tätä samaa. Asiassa on varmaan monia puolia ja jokaisen kohdalla tilanne on tietenkin aina vähän eri. Mutta kirjoitan tässä muutamia ajatuksia, joita minulle tulee asiasta mieleen.

Yksi huono puoli on tosiaan tuo kehon vahingoittuminen. Ihon rikkoutumisesta jää yleensä jälki ja se voi harmittaa myöhemmin, kun asiat ovat hyvin. Voi olla, että se vaikuttaa aikuisiällä erilaisten vaatteiden valitsemiseen ja muiden suhtautumiseen esimerkiksi työpaikoilla. Kun viiltojäljistä kysytään, vanhoja asioita pitää muistella ja niistä puhua aina uudestaan ja uudestaan.

Lisäksi haava voi tulehtua ja se voi tarvita sairaalahoitoa tai joskus voi viiltää liian syvään, jolloin myös tarvitaan tikkejä. Jos haavaan menee bakteereja, voi seuraukset olla suuretkin.

Kipuun voi myös turtua niin, että vähitellen pitää viiltää useammin ja / tai syvemmältä, mikä tietenkin pahentaa tilannetta.

Kurjin on tietenkin sen henkiset vaikutukset. Joskus viiltely kaduttaa ja se lisää ahdistusta entisestään. Kun on pettynyt itseensä, haluaa ehkä rankaista itseään tai hoitaa ahdistusta ja tulee taas viillelleeksi. Näin on oravanpyörässä, josta voi olla vaikeaa päästä pois.

Monet häpeävät viiltelyä ja yrittävät peittää sitä, mikä vie voimia, jotka voivat olla muutoinkin vähissä. Häpeä saattaa estää avun hakemista sille oikealle pahan olon syylle, joka viiltelyn taustalla on. Yleensähän sellaiset ihmiset eivät satuta itseään, jotka voivat hyvin ja ovat onnellisia, vaan viiltelyn taustalla on asioita, jotka pitäisi selvittää ja hoitaa kuntoon. Viiltelyhän ei auta näihin huonosti oleviin asioihin tai muuta niitä.

Tässä muutamia syitä siihen, miksi ajatellaan, että viiltely ei ole hyvä keino auttaa pahassa olossa, vaan pitäisi pyrkiä hakemaan apua ja päinvastoin pitää hyvää huolta itsestä silloin, kun on kurja olo.

Olisi mukava kuulla, mitä muut lukijat ajattelevat?

Kiitos tästäkin kysymyksestä! Olen tosi iloinen, että saat apua ja toivon hartaasti, että tulet pian voimaan paremmin! Lämmin halaus sinulle!

Parhain terveisin
Lasten ja nuorten puhelimen ja chatin päivystäjä

kk

en tiiä onko okei enkä oikeesti tiiä onko normaalia että on joku pakkomielle repiä kaikki vanhat haavat auki (siis vahingossa tulleet en viiltele) ja sitten kun mulla on kuivat sormet auki nii niitä mun on pakko syyä jos on vaan mahdollista eikä se ees satu ja sitten mun kaverit huolestuu musta ja mun ihastuskin sano mua emo paskaks koska mulla vuotaa sormet enkä vaam voi sille mitään tällänen mä vaan oon mä oon tehny haavojen repimistä niin kauan kun muistam

Paivystaja Lasten ja nuorten puhelin

Hei ”kk”!

Kiitos viestistäsi ja hienoa, että olet jäänyt miettimään asiaa.

Mietit, onko okei ja normaalia, jos on pakkomielle repiä vanhoja haavoja auki. Itseään voi satuttaa muillakin tavoilla kuin viiltelemällä ja kuulostaakin huolestuttavalta, jos tämä repiminen tuntuu pakkomielteeltä. Haavojen pitäisi antaa parantua rauhassa, eikä ole hyväksi, jos niitä revitään. Oletko muuten huomannut, että teet tätä joissakin tietyissä tilanteissa tai tietyssä tunnetilassa?

Mainitsit myös, että kaverisi ovat huolestuneet sinusta. Ymmärrän, että asia on varmasti herättänyt huolta kavereissasi. Oli kuitenkin kurja kuulla, että ihastuksesi oli kommentoinut sinulle ikävästi.

Myös se, että olet itse alkanut miettimään, onko repiminen okei ja normaalia, on merkki siitä, että asiaan on hyvä hakea tukea aikuiselta. Aikuisen kanssa voi yhdessä miettiä, millä keinoin tämän käytöksen saisi lopetettua. Mitä ajattelisit siis siitä, että kertoisit mietteistäsi jollekin läheiselle aikuiselle? Oman läheisen aikuisen lisäksi asiasta voi jutella esimerkiksi kouluterveydenhoitajan kanssa.

Jos haluat jutella nimettömästi ja luottamuksellisesti, voit soittaa myös meidän ilmaiseen Lasten ja nuorten puhelimeen 116 111. Meillä on myös chat ja nettikirjepalvelu. https://www.nuortennetti.fi/apua-ja-tukea/lasten-ja-nuorten-puhelin/

Muista, että aina on hyvä kertoa jollekin, jos jokin asia mietityttää – aivan, kuten nytkin teit.

Hyvää alkanutta vuotta toivottaa,
Lasten ja nuorten puhelimen ja chatin päivystäjä

Alien ahdistaa👽

Katoin kerran tai pelaan alien peliä ja siinä on se limainen käsi joka tulee kasvoille mut mä nään niistä unia ja tuntuisi että se oikeesti olisi

Paivystaja Lasten ja nuorten puhelin

Hei nimim. Alien ahdistaa👽

Onpa harmillista, että pelistä on jäänyt mieleesi tuollainen limainen käsi, joka nyt ilmestyy sinulle unessa. Onko tuosta pelaamisesta pitkä aika? Usein elämässä tulee eteen muita asioita, joiden alle pelottavat kokemukset hiljalleen jäävät. Myös asiasta puhuminen voi auttaa: kun kerrot siitä uudestaan ja uudestaan, asia alkaa tuntua ehkä arkiselta eikä enää niin pelottavalta.

Jos pelottavat unet eivät lopu ja asia painaa sinua edelleen, siitä kannattaa jutella myös vanhemmille, mikäli et ole niin jo tehnyt. Ehkä he tietävät, miten voisivat rauhoittaa sinua ennen nukkumaan menoa tai yöllä, jos heräät pelottavaan uneen.

Rauhaisaa vuoden alkua sinulle! Toivottavasti löydät jatkossa mukavampia pelejä!

Terveisin
Lasten ja nuorten puhelimen ja chatin päivystäjä

Rahantuhlaaja

No en sitä suosittele tekee, mut joutuu vähänniiku siit kärsii ku tyttöystävä tekee sitä

Vastaa aiheeseen: Itsensä satuttaminen (mielipiteet)

Olethan kohtelias ja kunnioitat muita keskustelijoita. Viestit tarkistetaan ennen julkaisua.


Back to top